Блер -Новата функција,голем предизвик | Вести | DW | 28.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Блер -Новата функција,голем предизвик

*

Новиот специјален претставник на мировниот квартет за Блискиот исток , поранешниот британски премиер Тони Блер има намера наскоро да започне со посредничките напори во регионот. Тој најави дека ви требало да патува на Блискиот Исток најверојатно веќе во јули. Блер истакна и дека новата задача претставува голем предизвик за него. Кај Палестинците назначувањето на Блер наиде на поделени реакции. Додека палестинскиот претседател Махмуд Абас ја поздрави новата посредничка улога на Блер , радикално-исламистичкото движење Хамас ја отфрли.