Блер- Иран-британски војници | Вести | DW | 06.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Блер- Иран-британски војници

Британскиот премиер Тони Блер ги отфрли сите шпекулации за околностите за ослободувањето на 15-те британски маринци по 12-то заробеништво во Иран . Лондон не направи никакви отстапки –рече Блер кој ги отфрли и тврдењата на иранските медиуми дека Велика Британија писмено се извинила за наводното незаконско преминување на маринците на иранска територија . 15 војници вчера по пристигнувањетѕо на аеродромот во Лондон беа однесени во воена база во јужна Англија каде што најнапред се сретнаа со членови на своите семејства а потоа им беа поставени прашања за околностите за време на заробеништвтот во Иран