Блер во полза на Браун | Вести | DW | 11.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Блер во полза на Браун

Британскиот премиер на заминување Тони Блер официјално се изјасни за тоа негов наследник да биде сегашниот министер за финансии Гордон Браун. Тој му дава целосна поддршка како за функцијата иден претседател на партијата, така и како премиер, изајви Блер. Соединетите Американски Држави изразија целосна убеденост во идните добри односи со Браун.

Велика Британија и САД секогаш ќе бидат пријателски поврзани, изјави шефицата на дипломатијата Кондолиза Рајс.