Блер во мисија на Блискиот Исток | Вести | DW | 24.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Блер во мисија на Блискиот Исток

*

Поранешниот британски премиер Тони Блер започна со својата нова функиција на главен преговарач на т.н Блискоисточен мировен квартет , со средби со израелското и палестинското раководство. Во Ерусалим тој ќе разговара со израелскиот претседател Шимон Перес и со премиерот Ехуд Олмерт, а во Рамалах со палестинскиот претседател Махмуд Абас. Потоа Блер ќе патува во Јордан. главна задача на Блер на новата фунција е подршката на изградбата на палестинските институции.