Блер-Блиски исток | Вести | DW | 24.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Блер-Блиски исток

*

Специјалниот преставник на блискоисточниот мировен квартет Тони Блер ги повика израелските и палестинските лидери на активно учество во мировниот процес во регионот. Претпладнево во Ерусалим Блер разговараше со израелскиот претседател Шимон Перез, а подоцна замина во Рамала на разговори со палестинскиот лидер Махмуд Абас. Палестинскиот преговарач Саеб Ерекат, кој присуствуваше на разговорите изјави дека Блер во септември ќе се врати во регионот каде треба да ја отвори својата канцеларија. Инаку главна задача на Блер на новата фунција е подршка на изградбата на палестинските институции.