Бијонсе ги собра видео наградите на ЕмТиВи | Панорама | DW | 29.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Бијонсе ги собра видео наградите на ЕмТиВи

Американската супер ѕвезда Бијонсе ја доби главната награда на доделувањето на MTV Video Music Awards. Со својата песна „Formation“ таа победи во категоријата „Видео на годината“.

Бијонсе доминираше на MTV Video Music Awardѕ собирајќи 8 статуетки, вклучително и најголемата награда- видео на годината. Жените несомнено беа во главна улога вечерта - Бритни Спирс се врати на сцената на ЕмТиВи по пауза од десет години, додека Ријана настапи четири пати одбележувајќи ја наградата за животно дело.

Бијонсе ја одушеви публиката во Медисон сквер гарден во Њујорк со својот настап, на кој не му недостасуваше и политички ангажман. Ѕвездата пристигна на црвениот тепих во Њујорк во придружба на мајките на четворица афроамериканци кои беа убиени од американската полиција во последните две години.

Номинирани во категоријата Видео на годината беа и Адел ("Hello"), Џастин Бибер ("Sorry"), Канје Вест ("Famous") и Дрејк ("Hotline Bling").

Гледај видео 01:35

Бијонсе ги собра видео наградите на ЕмТиВи