Биртанската Кралица во Белата куќа | Вести | DW | 08.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Биртанската Кралица во Белата куќа

На петтиот ден од нејзината турнеја во Америка британската кралицата ја почна официјалната посета на Вашингтон. Кралицата Елизабета Втора и нејзиниот сопруг Принцот Филип во Белата куќа беа пречекани од американскиот претседател Џорџ Буш и првата дама Лаура Буш со воени почести и 21 поздравен истрел. Во кусиот говор Буш ги истакна квлитетите за водач на кралицата и потсети на првите англиски доселеници пред 400 години во денешна Вирџинија. Кралицата од своја страна ја истакна долгогодишната соработка.