Биланс на Пелози по Блиско – источната турнеја | Вести | DW | 07.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Биланс на Пелози по Блиско – источната турнеја

Претседателката на претставничкиот дом на САД, Ненси Пелози, направи позитивен биланс на нејзината Блиско - источна турнеја. Пелози ја отфли жестоката критика од страна на Белата куќа, поради нејзината средба со претседателот на Сирија Башар ал Асад. Таа побарала од Асад, да го спречи навлегувањето на странски борци во Ирак и да се откаже од подржувањето на радикално – исламиситички групи, рече Пелози. Американскиот претседател Џорџ Буш, турнејата на Пелози ја оцени како контрапродуктивна.