Бернар Кушнер во Ирак | Вести | DW | 20.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бернар Кушнер во Ирак

*

Францускиот министер за надворешни работи Бернар Кушнер пристигна во посета на Багдад . Ова е прва посета на висок француски функционер на Ирак од почетокот на американската инвазија во 2003-та година . Министерот Кушнер со посетата најстојува да ја истакне подршката на Франција за ирачкиот народ. Тој треба да се сретне со претставници на различни етнички заедници во Ирак . Франција припаѓаше кон жестоките противници на американската инвазија на Ирак , но новиот претседател Никола Саркози сега настојува да ги подобри односите со Вашингтон.