Берлин сака да ги зајакне односите со Варшава | Вести | DW | 25.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Берлин сака да ги зајакне односите со Варшава

*

Германската влада по компромисниот самит на ЕУ, сака да ги надмине тензиите со Полска. Сојузниот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнамер изјави дека по договорот на 26 земји членки на Унијата за компромис со Варшава околу правото на гласање во Унијата, Германија ќе се насочи кон зајакнување на меѓусебните односи.