Берлин-конференција против смртоносните болести | Вести | DW | 27.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Берлин-конференција против смртоносните болести

*

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска во Берлин ќе ја отвори меѓународната конференција за борба против СИДА, маларија и туберкулоза. На средбата ќе присуствуваат претставници на 30 земји донатори во глобалниот фонд кои се очекува да одвојат пет милијарди евра за борбата против овие болести во наредните три години. Германскиот министер за развој Хајдемари Вичорек Цојл најави дека Германија за оваа цел ќе одвои 600 милиони евра. Трите болести годишно се причина за смрт на повеќе од 6 милиони луѓе во светот.