Берзи – турбуленции | Вести | DW | 11.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Берзи – турбуленции

*

Меѓународниот монетарен фонд смета дека светската економија и покрај актуелната финансиска криза е и натаму во подем. Портпарол на ММФ соопшти дека организацијата оценува оти турбуленциите на финансиските пазари кои се последица на кризата со хипотеки и кредити за недвижнини во САД, можатд а се контролираат. Во изминатите два дена, Централните банки ширум светот впумпаа 230 милијарди евра во банкарскиот систем за да ја смират нервозата на финансиските пазари.