1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Бенјамин Нетанјаху

Бенјамин Нетанјаху, роден на 21 октомври 1949 година во Тел Авив, е израелски политичар, претседател на Ликуд партијата и премиер на Израел.

По професија економист, Нетанјаху долги години бил член на специјалните воени единици на Израел и учествувал во повеќе воени операции. За лидер на Ликуд е избран во 1993 година, по што победува на изборите во 1996 година и станува најмладиот премиер во историјата на земјата. По поразот на изборите во 1999 година привремено се повлекува од политиката, но се враќа во 2002 година, најпрво како министер за надворешни работи, а потоа и за финансии до 2005 година во владата на Ариел Шарон. Повторно е избран за премиер по изборите во 2009 година. Победува и на изборите во 2013 и 2015 година.

Покажи повеќе написи