Бенедикт 16 на чело на процесијата за Велипеток | Теми на денот | DW | 07.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Бенедикт 16 на чело на процесијата за Велипеток

Во очи Велигден во Рим, Папата Бенедикт 16 ја предводеше процесијата за Велипеток

Рим

Рим

Велигден е нејголемиот Христијански празник, ден кога Исус Христос воскреснал од мртвите. Веста за Христовото воскресение вечерва на полноќ ја објавуваат свештениците и архиереите во сите цркви и манаситири.

Оваа година источната и западната црква зедно го прославуваа Христовото воскресение, а вчера го одбележаа и Велипеток, ден на голема тага и жал поради смрта на Исус.

Папата Бенедикт 16 вчера во Рим ја предводеше поворката на патот на крстот. На процесијата учествуваа голем број верници.

Реклама