Беназир Буто во домашен притвор | Вести | DW | 09.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Беназир Буто во домашен притвор

*

Кратко пред планираните масовни демонстрации против претседателот Первез Мушараф, водачот на опозицијата Бензир Буто се наоѓа во домашен притвор во Исламабад. Во средата биле уапсени уште 5.000 лица противници на владата. Буто ги повика првразниците на нејзината народна партија, на демонстрации во Равалпинди, соседниот град на Исламабад. Полицијата најави дека нема да дозволи собири на опозицијата. Протестите се организираат во знак на протест против воведувањето вонредна состојба од страна на Мушарав, кој по меѓународниот притисок најави оддржување парламентарни избори за февруари наредната година.