Белград предлага пет теми за директни преговори со Приштина | Вести | DW | 19.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Белград предлага пет теми за директни преговори со Приштина

*

Српскиот преговарачки тим синоќа во Лондон и предложи пет теми на преговарачката тројка за Косово за директни преговори меѓу Белград и Приштина, соопшти срспкиот министер за Косово и Метохија Слободан Самарџиќ. Меѓу нив се постигнување меѓународен договор за идниот статус на Косово како и конкурентна поделба на надлежностите меѓу Србија и Косово. Предложено е да се разговара и за економските прашања. Посредничката тројка денеска треба да се сретне со делегацијата од Косово. На средбата ќе присуствуваат и претсавници на Контакт групата.