Белград и Приштина постигнаа договор за името | Свет | DW | 24.02.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Белград и Приштина постигнаа договор за името

Делегациите на Белград и Приштина денеска во Брисел постигнаа договор околу клучното прашање за регионалното претставување на Косово и режимот на интегрирано гранично управување.

Шефот на белградскиот преговарачки тим Борислав Стефановиќ соопшти дека е договорено до името на Косово да стои фуснота со формулација која не го прејудицира статусот на Косово и која е во склад со Резолуцијата 1244 на ОН и со мислењето на Меѓународниот суд на правдата за прогласената косовска независност.

Според постигнатото решение, на регионалните собири во иднина Косово ќе биде претставено со табла на која ќе пишува: Косово (со звезда), а во фуснота ќе биде наведено: „Овој натпис не го прејудицира статусот на Косово и е во склад со Резолуцијата 1244 и со мислењето на Меѓународниот суд на правдата за косовската декларација за независност“.

Барањето на приштинската делегација во фуснотата да се спомене и Декларацијата на независноста на Косово, не било прифатено, рече Стефановиќ.

Со исполнувањето на ова барање, Србија во голема мерка ги исполни условите за добивање кандидатски статус за членство во ЕУ, тврди Стефановиќ.

Заменикот косовски министер за надворешни работи Петрит Селими соопшти дека постигнатиот договор ќе му овозможи на Косово уште од утре да влезе во полноправно членство во 36 меѓународни организации.

ЕУ: голем чекор напред

Treffen EU-Außenministerrat Brüssel Catherine Ashton

Високата претставничка на ЕК за надворешна политика Кетрин Ештон

Високата претставничка на ЕК за надворешна политика Кетрин Ештон и комесарот за проширување Штефан Филе го поздравија договорот како „голем чекор напред“.

„Овие договори претставуваат голем чекор напред и важни се не само за Србија и Косово, туку и за стабилноста на целиот регион и ЕУ“, се истакнува во нивното заедничко соопштение.

Кога станува збор за Србија, постигнатите договори се особено добредојдени имајќи ја предвид расправата закажана за следната недела во Брисел во врска со кандидатскиот статус на Белград, оценуваат еврокомесарите.

Високите претставници на ЕУ, истакнуваат дека и Косово од сега ќе има иста европерспектива како и другите во регионот.

Автор: БГ/бета/б92

Редактор: Александра Трајковска