Белград и Приштина на директни разговори | Вести | DW | 28.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Белград и Приштина на директни разговори

*

Претставниците на Белград и Приштина денеска во Њујорк ќе се сретнат на први директни разговори за идниот статус на Косово со посредство на меѓународната тројка. Српската делегација ја предводат претседателот Борис Тадиќ и премиерот Воислав Коштуница. На чело на косовскиот тим се претседателот Фатмир Сејдиу и премиерот Агим Чеку. Претставниците на меѓународната контакт група на вчерашните разговори не постигна напредок околу прашањето. Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Дејвид Милибанд ги повика Белград и Приштина со конструктивни преговори да дојдат до прифатливо решение. Крајниот рок за преговорите е 10 октомври, кога контакт групата треба да му поднесе извештај на генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун.