Белгиската влада го призна изборниот пораз | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Белгиската влада го призна изборниот пораз

*

По вчерашните парламентрни избори, во Белгија е на повидок смена на владеачката партија. Според првичните службени резултати опозиционите Христијано демократи се најсилна партија со 30 од 150те мандати. Либералната партија на премиерот Ги Ферхофстат го призна поразот. Со оглед на многубројните изгледи за коалицирање набљудувачите очекуваат комплицирана постапка до формирање на новата влада. Како нов премиер на Белгија во игра е Ив Летерне.