Бекштајн на местото на Штојбер | Вести | DW | 29.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бекштајн на местото на Штојбер

*

Германската Социјално христијанска унија го избра министерот за внатрешни работи Гинтер Бекштајн за свој кандидат за покраинските избори во 2008 година.На партискиот собир во Минхен Бекштајн доби 97 проценти од гласовите.Веќе на 9 октомври пратеничката група на партијата сака да го избере за наследник на десегашниот покраински премиер на Баварија Едмунд Штојбер.Неговиот наследник на партиската функција пак ќе биде избран денеска.