Без резултат и новите директни разговори меѓу САД и Иран | Вести | DW | 25.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Без резултат и новите директни разговори меѓу САД и Иран

*

Втората рунда директни разговори меѓу претставници на САД и на Иран околу растечкото насилство во Ирак заврши бес конкретен напредок . Американскиот амбасадор во Ирак Рајан Крокер ја опиша седумчасовната средба како тешка: . Тој повторно го обвини Техеран дека го поттикнува насилствотот во соседната земја преку доставувањето оружје пред се на шиитските милиции во земјата:

„ Декларираната политика на Иран за подршка на стабилен демократски Ирак , не само што соодветсвува на политиката на САД , туку е во интерес и на самиот Иран Ни меѓутоа сме загрижени дека нејзиното практицирање на теренот е против интересите на Ирак и на коалицијата“ – рече Крокер.