Без помош за настраданите | Вести | DW | 05.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Без помош за настраданите

Три дена по Цунамито во Јужниот Пацифик,илјадници жители на погодените Соломонски острови се сеуште без помош.Поради уништените улици многу села се отсечени од светот.Многу луѓе без покрив над главата мораа уште една ноќ да поминат под ведро небо.Организацијата за заштита на децата УНИЦЕФ повикува на донации за жртвите на поплавите.Бројот загинати според последните соопштенија е 28 луѓе.