Безредија пред грчкиот парламент поради договорот со Македонија | Свет | DW | 17.06.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Безредија пред грчкиот парламент поради договорот со Македонија

Грчката полиција употреби солзавец и заслепувачки гранати за да ги растера демонстрантите кои фрлаа камења и шишиња пред парламентот поради договорот со Македонија.

Причина за протестите во Атина беше договорот со Македонија за решение на спорот за името. Протестите се одвиваа додека во зградата на парламентот се расправаше за гласање за доверба на владата на Алексис Ципрас.

Барањето да се изгласа недоверба го достави опозициската Нова Демократија. Владата на Ципрас го преживеа гласањето.

Гледај видео 01:03

Безредија пред парламентот во Атина

Реклама