Безредија во Естонија | Вести | DW | 28.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Безредија во Естонија

Во Естонскиот главен град Талин повторно, втора ноќ по ред, дојде до тешки безредија. Полицијата уапси повеќе од 300 луѓе. До нереди дојде при протестите против отстранувањето на споменикот на советските војници. Владата ги повика граѓаните да се смират.Во четвртокот во судирите беше убиено едно 19-годишно момче, а многумина беа повредени.