1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Бајерн Минхен

Бајерн Минхен е најуспешниот германски фудбалски клуб и еден од најголемите во Европа. Иако не е еден од основачките членови на Бундеслигата, баварскиот клуб со децении доминира во лигата

Сместен на Алијанц арената во Минхен, Бајерн ја пишува германската фудбалска историја речиси половина век. Од почетокот на Бундеслигата во 1963 година до денес, Бајерн има освоено речиси половина од титулите. Тоа е единствениот германски клуб кој освоил тројна европска круна.

Покажи повеќе написи