Бајерн Минхен урива рекорди | Теми | DW | 22.10.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Бајерн Минхен урива рекорди

Екипата од Минхен го урна досегашниот рекорд со осмата последователна победа на стартот на првенството. Шалке славеше во локалното дерби против Дортмунд, кое го одбележаа и навивачки инциденти.

Бајерн Минхен незапирливо гази во Бундеслигата, откако во осмото коло ја забележа и осмата победа, овојпат на гостувањето кај Диселдорф. Баварците победија со 5:0 со головите на Манџукиќ, Густаво, на двапати Милер и Рафиња.

На второто место на табелата, со пет бода заостанување зад Бајерн остана Ајнтрахт кој во Франкфурт го победи Хановер со 3:1. Матмур и Јунг му донесоа водство на Ајнтрахт од 2:0, на 2:1 намали Абделауе, а конечниот резултат го постави Мејер.

Дербито во Дортмунд меѓу локалните ривали Борусија и Шалке го одбележа слабата игра на актуелниот шампион и навивачките инциденти кои му претходеа на мечот. Шалке заслужено славеше со 2:1 со погодоците на Афелај и Хогер, додека единствениот гол за Борусија го постигна Левандовски.

Dortmund Schalke Fankrawalle Derby Ausschreitungen 20.10.2012

Судири меѓу навивачите на Борусија и Шалке

Пред мечот дојде до судири меѓу двете навивачки групи, па полицијата мораше да интервенира со водени топови и солзавец. Десетина навивачи на двете екипи беа уапсени, но мечот мина мирно и во спортска атмосфера.

Важна победа за враќање на самодовербата забележа тимот на Вердер. Тимот од Бремен беше поуспешен на домашен терен од Борусија Менхенгладбах со 4:0. Головите ги постигнаа Петерсен, Арнаутовиќ, Филкруг и Јунузовиќ. Со трите бода Вердер се искачи меѓу првите десет на табелата, додека Менхенгладбах продолжува да тоне во долниот дел.

Во Леверкузен, Бајер мораше да спасува бод против разиграниот тим на Мајнц и покрај водството од 1:0 на полувремето. Во вториот дел Мајнц за кој стандарден беше капитенот Николче Новески, направи целосен пресврт, но не издржа докрај, па Бајер со голот на Кастро во 87. минута за конечни 2:2 спаси еден бод. Бајер падна на петтото место, а Мајнц стигна до осмото со освоениот бод.

Продолжува кризата во Волфсбург

Хаосот во Волфсбург продолжи и ова коло, а тимот се наоѓа на последното место на табелата. Навивачите повторно бараа оставка од тренерот Феликс Магат по поразот на домашен терен од Фрајбург од 0:2.

Fußball VfL Wolfsburg Trainer Felix Magath

Феликс Магат под голем притисок во Волфсбург

Во двата неделни натпревари, навивачите видоа само еден гол, кој го постигна Ибишевиќ во победата на Штутгарт на гостувањето во Хамбург. На вториот меч, Нирнберг и Аугсбург одиграа без голови.

Во петокот, Хофенхајм испушти победа пред своите навивачи во дуелот против Гројтер Фирт. Одличниот меч заврши со поделба на бодовите, 3:3. Хофенхајм на трипати водеше, но гостите се враќаа во игра, а конечниот резултат беше поставен со последниот шут на мечот во третата минута од судиското надополнување.