Бајден во Белград: сочуство и танц на Скадарлија | Свет | DW | 17.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Бајден во Белград: сочуство и танц на Скадарлија

Американскиот потпретседател Џо Бајден во Белград изрази сочуство за жртвите од бомбардирањето на НАТО. Бајден прошета низ градот во кој во исто време приврзениците на Воислав Шешељ му изразија поддршка на Доналд Трамп.

Гледај видео 01:19

Бајден во Србија: сочуство и танц на Скадарлија

Американскиот потпретседател Бајден на прес-конференцијата со српскиот премиер Александар Вучиќ изрази сочуство за жртвите во НАТО кампањата врз Србија во 1999 година. Бајден е во мини-балканска турнеја во рамките на која денеска ќе го посети и Косово.
Во Белград, Бајден стигна и да прошета низ градот и да одигра еден танц во популарната Скадарлија.
Во исто време, во градот протести одржуваа приврзаниците на радикалот Воислав Шешељ кои притоа му изразија поддршка на републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Поврзана содржина

Реклама