Баша - Идејата за Голема Албанија е минато | Вести | DW | 08.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Баша - Идејата за Голема Албанија е минато

Албанскиот минисер за надворешни работи Лјулјзим Баша во центарот за стратешки и меѓународни истражувања во Вашингтон ја отфрли идејата за создавање Голема Албанија и потенцираше дека Албанците од Албанија, Косово и Македонија единствено сакаат членство во ЕУ и НАТО. Таквите желби кои некогаш постоеја, веќе ги нема – истакна Баша. Шефот на албанската дипломатија се спротивставени и на промени на планот на Марти Ахтисари за Косово.