Барселона го освои „Кралскиот куп“ | Теми | DW | 26.05.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Барселона го освои „Кралскиот куп“

Фудбалскиот тим на Барселона вчера вечер го освои Шпанскиот куп. Натпреварот, кој заврши со триумф над Атлетик Билбао, беше и последен за Пеп Гвардиола како тренер.

Во финалето на Кралскиот куп Барселона го совлада тимот на Атлетик Билбао со 3:0. Натпреварот се одигра на стадионот „Висенте Калдерон“ во Мадрид, а головите за Барселона ги постигнаа Педро во 3-та и 25-та минута и Лионел Меси во 20-та минута. За „каталонците“ ова беше 26-ти трофеј во ова натпреварување, а воедно и последен натпревар на Пеп Гвардиола како тренер.

Атлетик Билбао оваа сезона немаше среќа во финалните натпревари, покрај овој пораз. тимот го загуби и финалето на Лига Европа со идентичен резултат од Атлетико Мадрид.

Натпреварот во Мадрид беше воедно и дуел на двете најтрофејни екипи во Купот на Шпанија. Барселона сега има 26, а Атлетик Билбао не успеа да додате уште едена титула на до сега освоените 23 ова натпреварување. Овие две екипи играа во финалето и во 2009-та година, а и тогаш во Валенсија победи Барселона со 4:1.