Барозо му ја честита на Ердоган, победата на изборите | Вести | DW | 23.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Барозо му ја честита на Ердоган, победата на изборите

*

По јасната победа на неговата исламско-конзервативна партија , на парламентарните избори во Турција , премиерот Реџеп Таип Ердоган , може и натаму да владее без коалиционен партнер. Пратијата на праввдата и развојот освои имено 47 насто од гласовите на вчерашните избори со што во идниот парламентаребн состав ќе има 430 пратеници од вкупно 550. Левичарската „Републиканската народна партија“ на опозицискиот лидер Денис бајкал освои околу 21 процент. Претседателот на Европската Комисија Жозе мануел Барозо му честита на Ердоган за победата на изборите дополнувајќи дека Турција сега треба да продолжи со политичките и економски реформи.