Барнс-Не смее да се одложува утврдувањето на статусот на Косово | Вести | DW | 18.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Барнс-Не смее да се одложува утврдувањето на статусот на Косово

Не смее да се дозволи одложување на утврдувањето на статусот на Косово – порача заменикот-државен секретар на САД Николас Барнс во обраќањето пред Комисијата за надворешни работи на американскиот Сенат . Тој притоа застана во одбрана на на предлотот на специјалниот пратеник на ОН Марти Ахтисари надлгедувана незавинсот на Косово. Доколку тој не биде одобрен , тоа ќе ги зајакне екстремистите и директно ќе доведе до нови конфликти во регионот – порача Николас Барнс.