Барање за воено ембарго за Мијанмар | Вести | DW | 11.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Барање за воено ембарго за Мијанмар

*

Организацијата за заштита на човековите права Хјуман Рајтс Воч го повика советот за безбедност да воведе воено ембарго за Мијанмар, поранешна Бурма. Во барањето посебно се критикуваат Индија, Кина и Русија кои му испорачуваат оружје на воениот режим кој и натаму ги повредува човековите права. Сеуште не се потврдени информациите дека поврзано со масовните протести од септември, припадникот на националната лига за Демократија Вин Шве бил измачуван а подоцна и убиен. Германскиот Бундестаг синоќа го осуди насилното задушување на протестите и ги повика соседите на Мијанмар да го искористат своето влијание врз воениот режим во земјата.