Барања за оставка на Волфовиц | Вести | DW | 14.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Барања за оставка на Волфовиц

Шефот на Светската банка Пол Волфовиц е под се’ поголем притисок во врска со аферата со унапредувањето и големото покачување на платата на својата животна придружничка, вработена во Банката. Директориумот на таа меѓународна фианнсиска институција отфрли било какво свое учество во унапредувањето и со тоа им се спротивстави на наводите на Волфовиц. Претставништвото на вработените во Светската банка го повика Волфовиц да поднесе оставка.