Посети ја новата страница на DW

Погледнете ја бета-верзијата на dw.com. Сѐ уште не сме готови! Вашето мислење може да ни помогне да ја направиме подобра!

  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Барак Обама

Барак Хусеин Обама, роден на 4 август 1961 година во Хонолулу, е американски политичар од Демократската партија кој служеше како 44 претседател на САД од 2009 до 2017 година.

Обама стана првиот афро-американец избран на претседателската функција откако убедливо го победи републиканецот Џон Мекејн на изборите во 2008 година. Од 1997 до 2004 е член на Сенатот на државата Илиној, а во 2005 е избран во Сенатот на САД. Како претседател за негови најголеми успеси се сметаат реформата на здравствениот систем (Обамакер), законот за реформа на Волстрит и за заштита на потрошувачите. Во двата мандати јавно се залага за правата на хомосексуалците, заштита на климата и контрола на оружјето.

Покажи повеќе написи