Бан-Судан | Вести | DW | 30.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бан-Судан

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун, ги повика САД и Велика Британија да ја повлечат одлуката за воведување дополнителни санкции против Судан. Бан смета дека е потребно дополнително време за да се убедат властите во Картум да им озвозможат на мировните сили на Африканската Унија да се распоредат во кризниот регион Дарфур. Американскиот претседател Џорџ Буш вчера ги објави новите санкции за Судан и им нареди на американските дипломати да подготват резолуција која ќе се проследи до советот за безбедност на ОН.