Бан Ки Мун ја критикува одлуката на Израел | Вести | DW | 20.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бан Ки Мун ја критикува одлуката на Израел

*

Генералниот секртер на ОН Бан Ки Мун ја критикуваше одлуката на Израел да го прогласи појасот на Газа за непријателска територија. Загрижува намерата на израелската влада, да го прекине снабдувањето со струја и гориво на цивилното население појасни Бан. Истовромено Бан го критикуваше ракетирањето од појасот на Газа врз територијата на Израел.