Бан Ки Мун против нагло повлекување на Американците од Ирак | Вести | DW | 17.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бан Ки Мун против нагло повлекување на Американците од Ирак

*

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун, воочи денешните разговори со американскиот претседател Џорџ Буш се изјасни против брзо повлекување на американските војници од Ирак. Првиот човек на светската организација смета дека тоа би ја продлабочило кризата во Ирак. Бан покажа интерес за поголем ангажман на ОН во пружањето хуманитарна помош за Ирак и поддршка на процесот на политичко помирување во земјата.