Бан Ки Мун: придвижување во косовското прашање по средбата Буш Путин | Вести | DW | 16.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бан Ки Мун: придвижување во косовското прашање по средбата Буш Путин

*

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун изјави дека очекува промени по однос на косовското прашање по состанокот меѓу американскиот и рускиот претседател Џорџ Буш и Владимир Путин. Бан Ки Мун за Косово разговараше со шефот на словенечката дипломатија Дмитриј Рупел. Рупел му предложил на Бан некој вид мораториум за донесување на одлуката за конечниот статус на Косово односно одлагање за четири до шест месеци.