Бан Ки Мун во Багдад | Вести | DW | 22.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Бан Ки Мун во Багдад

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун ненајавено го посети главниот ирачки град.Според информации од светската организација,тој во Багдад сака да се сретне со ирачкиот премиер Нури ал Малики.Бан претходно од меѓународната заедница побара поддршка за новиот план за обнова на Ирак.Петгодишниот план предвидува јакнење на ирачката влада и на силите за безбедност.Меѓународната заедница треба да и помогне на земјата потресувана од кризи со финансиски,политички и технички средства.