Бан -Блиски исток | Вести | DW | 03.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бан -Блиски исток

Генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун побара поголемо трпение од меѓунардоната заедница со новата палестинска влада.Бан во Њујорк изјави дека на Хамас и на Фатах треба да им биде дадено време за да се договорат.Постои надеж дека потоа владата на националното единство ќе го признае правоот на постоење на Израел и ќе го прекине насилството.Ова се инаку централните барања на т.н. Блискоисточен мировен квартет на кој му припаѓаат ОН,ЕУ,САД и Русија.