Банки – криза | Вести | DW | 27.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Банки – криза

*

Поради кризата околу покраинската банка во германската покраина Саксонија, опозицијата во покраинскиот парламент побара оставка на премиерот на покраината, Георг Милбрадт и министерот за финансии, Хорст Мец. Банката ЗаксенЛБ падна во криза поради кризата со недвижности во САД. Таа во текот на викендот беше продадена на покраинската банка Баден Виртемберг, која итно исплати 250 милиони евра. Точната цена за купувањето на ЗаксенЛБ треба да биде позната до крајот на годината.