Бакојани се сретна со Штајнмаер | Вести | DW | 08.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бакојани се сретна со Штајнмаер

*

Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакјани во ремките на нејзината европска турнеја вчера во Берлин се сретна со германскиот шеф на дипломатијата Франк Валтер Штајнамер. Ако вистински сме позитивино настроени кон Европа и Алијансата треба да се надмине овој проблем, изјави Бакојани по средбата со Штајнамер, истакнувајќи дека Алијасната бара добри меѓусоседски односи. Германскиот министер Штајнамер за тоа дали Германија ја поддржува Грција во спорот со името воздржано одговори дека долго време е во политиката и знае дека спорот е сериозен, и изрази надеж дека двете страни ќе најдата решение.