Бакојани по средбата со Милибанд денеска во Берлин | Вести | DW | 07.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бакојани по средбата со Милибанд денеска во Берлин

*

Грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани, на нејзината европска турнеја попладнево во Берлин се среќава со германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнамер. Вчера во Лондон на средбата на Бакојани со шефот на британската дипломатија, Дејвид Милибанд истакнал дека е важно да се најде решение кое ќе ги испочитува грчките ставови за прашањето за името, а во однос на можноста Грција да стави вето за прием на Македонија во НАТО, Милибанд смета дека земјата може да ги искористи сите свои права како член на Алијансата. – Објавува грчкото МНР.