Бакојани: мора да се пронајде едно име | Вести | DW | 01.12.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Бакојани: мора да се пронајде едно име

*

Минстерката за надворешни работи на Грција, Дора Бакојани изјави дека „Македонија и Грција мора да најдат едно име и едно решение кое ќе биде јасно, употребливо и ќе важи за сите“. „Доколку не пронајдеме такво име, наместо да ги намалиме, ќе ги зголемиме проблемите во иднина“, рече Бакојани во денешното интервју за „Утрински весник“. Според Бакојани спориот пат на Македонија кон ЕУ и НАТО е недоволната брзина на исполнување на реформите, а не спорот со името.