Ахтисари за Косово | Вести | DW | 13.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ахтисари за Косово

*

Противењето на Русија во било кој облик на независнст на Косово повеќе ќе и наштети отколку што ќе и користи, оцени специјалниот пратеник на ОН за покраинаната Марти Ахтисари.„Русија нема да ја засили својата меѓународна позиција туку напротив ќе ја ослаби“ рече Ахтисари за финскиот дневен весник Ланси Саво. Ахтисари оцени дека во случај Советот за безбедност на ОН да не постигне согласност околу косовското прашањето ќе и отвори проблем на светската организација. Ахтисари предупреди и од натамошно одлагање на решавањето на статусот на Косово, бидејќи постои опасност од се поголема нестабилност за Косово.