Ахмети-не сакаме голема Албанија | Вести | DW | 04.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ахмети-не сакаме голема Албанија

Настаните на Косово нема да влијаат врз Македонија,смета лидерот на опозиционата ДУИ во Македонија,Али Ахмети во интервју за грчкиот весник Катимерини.Ние очекуваме завршување на процедурите за независност на Косово.Наша цел не е ниту формирање голема Албанија,ниту големо Косово,целта ни е да станеме мал дел од голема Европа,вели Ахмети.Тој тврди дека косовските Албанци немаат територијални претензии кон соседите.