Ахмадинеџад побара извинување од Лондон | Вести | DW | 01.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ахмадинеџад побара извинување од Лондон

Во спорот околу заробените британски војници , и иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџат побара извинување од Велика Британија . Тој ја обвини британската влада за ароганција и за прекршување на меѓународното право. Иранскиот министер за надворешни работи манушер Мотаки ја предупреди Велика Британија од натамошна ескалација но упати и сигнали во насока на деескалација на спорот , исто како и неговата британска колешка Маргарет Бекет. Таа имено истакна дека секој жали , што дошло до ваква ситуација.