Ахмадинеџад не попушта во атомскиот спор | Вести | DW | 26.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Ахмадинеџад не попушта во атомскиот спор

*

Иранскиот престедател Махмуд Ахмадинеџад изјави дека неговата земја нема да попушти во атомскиот спор. Во говорот пред генералното собрание на ОН тој нагласи дека воведените санкции од страна на советот за безбедност не се легитимни туку политички мотивирани. Иран е подготвен да соработува со меѓународните атомски власти во врска со нуклеарната програма и затоа смета дека спорот е завршен, изјави Ахмадинеџад кој повтори дека иранската нуклеарна програма е во мировни цели.