Ахерн победник на изборите во Ирска | Вести | DW | 26.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Ахерн победник на изборите во Ирска

Актуелниот ирски премиер Берти Ахерн ќе го добие и третиот мандат. По пребројување на поголемиот дел од гласовите на парламентарните избори, неговата партија со освоени 42% е најсилната во земјата. Сепак за парламентарно мнозинство ќе и биде потребен коалиционен партнер. Опозиционата Христијанско демократската Унија доби 27% од гласовите. Голем губитник на изборите е досегашниот коалицонен партнер на Ахерн, работничката партија која доби едвај 10%. Премиерот Ахерн најави креирање на нова стабилна влада.