Африканските земји бараат инвестиции од Г8 | Вести | DW | 09.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Африканските земји бараат инвестиции од Г8

Западно африканските држави Нигер и Того побараа од индустриските нации, не само да ги бришат долговите на Африка туку и да се инвестира во континентото. Инвестициите отвараат работни места и им помагаат на земјите, самите да ги обработуваат суровините, порачаа премиерите на Нигер и Того при посетата на Берлин. Германската канцеларка Ангела Меркел ќе ја постави Африка како тежиште на самитот на Г8 во Хајлигендам во јуни.